Монтаж на клинкерни плочки върху фасада

Вижте всички статии

Клинкерни плочки - монтаж и важни стъпки


Монтаж на клинкерни плочки върху фасада

Клинкерът е довършителен керамичен материал, който при правилна инсталация може не само да осигури красиво и висококачествено покритие, но и да създаде оригинален дизайн, който идеално се вписва в цялостния интериор на сградата. Успешно се използва при завършване на фасадата на къща, стъпала, тераси, балкони, басейни и дори при проектиране на сложни архитектурни решения.
Клинкерът се произвежда чрез исушаване и изпичане, което влияе върху характеристиките на покритието. Плочките се изпичат в тунелни пещи при високи температури (над 1200 градуса), което гарантира здравина на материала и устойчива повърхност на всякакъв вид удар.
Най-често клинкерните плочки се използват за тухлена визия на фасади и като подови настилки ,било то външни ,вътрешни или индустриални. Въпреки че процесът на поставяне на плочките не е изключително труден, важно е да се обърне внимание на определени детайли по време на монтажа, които биха направили стените на сградата по-здрави и биха придали перфектната визия от свършената работа.

Основни характеристики на клинкерните плочки:


- ниска водопоглъщаемост
- устойчивост на температурни промени
- здравина
- лесен за поддръжка
- механична устойчивост
- широка гама от цветове (повече от 200 модела)
- екологичен

Важно!

Полагането на клинкер е като редене на пъзел. По време на инсталационния процес е важно всички елементи да паснат идеално.

Подготвителна работа


Преди да направите покупката си, е от съществено значение да определите правилно необходимия брой елементи. За облицовка на фасада се препоръчва използването на стандартни плоски плочки и ъглови елементи. В този случай, количеството на плочките се изчислява в квадратни метри, докато за ъгловите се използва калкулиране на линеен метър.
- Много е важно да знаете ,че екструдираните клинкерни плочки се продават с включена технологична фуга. Това означава ,че ако купите 1м2 и подредите плочките плътно една до друга ,няма да получите 1 м2. Но ако ги подредите с фуга10-12 мм ще получите точно 1 м2. Това е европейска норма и е практика на всеки производител на екструдирани клинкерни плочки.
Може да забележите, че има сухопресовани клинкерни плочки, които се продават без включена технологична фуга. Купувате 1м2, подреждате ги една до друга и имате точно 1м2.
Разликата е от технологията на производство едните са с технологията на сухопресоване, а другите чрез екструдиране.

Монтажът на клинкер може да се извършва върху различни видове подложки, като камък, дърво или бетон. Преди самият процес на монтаж, е важно работната повърхност да бъде внимателно почистена от замърсявания, възможни маслени петна и неравности.

Съвет!

Подготвената работна повърхност трябва да е напълно суха.

Стъпка по стъпка, инструкции за хоризонтално полагане на клинкерни плочки


При започване на полагането на клинкерните плочки е важно да изберете схема на облицовка, която имитира тухла

1. Извършете подходящите маркировки в съответствие с предварително изготвения чертеж.
2. Започвате от отворите на прозорците и вратите. Това ще ви позволи да поставите първо плътните елементи, а след това останалата част от материала в края.
3. Започнете да работите от трудни ъгли. За да направите това, трябва да използвате ъглови плочки, завършвайки ъглите отгоре надолу.
4. Много е важно да поставите мрежа към изолацията, която да я шпакловте със специалното лепило за клинкер и камък. Тези лепила се наричат - трас лепила. Когато шпакловате мрежата с лепилото ,след което залепите плочките и накрая фугирате с фуга за клинкер и камък, си гарантирате минимална вероятност за поява на бели петна по фасадата.
5. При някой производители,след производството и крайното изпичане, остава технологичен прах и по-груби частици по-задната повърхност на плочката,което трябва да се отстрани за да може да има добра адхезия.
6. Нанесете лепило за плочки с назъбени маламашки върху цялата задна повърхност на елемента, за да осигурите надеждно залепване към повърхността.
7. Нанесете лепило за плочки върху работната повърхност.
8. За изравняване на редовете от клинкерни плочки използвайте дълъг шнур. Тоест, след полагане на първия ред, веднага издърпайте шнура за втория ред.
9. След завършване на процеса на настилане на плочките, започнете фугирането на фугите със специален инструмент - шпакла. Фугите се пълнят със специална фуга за клинкер и камък.
10. Накрая ,веднага след нанасяне на фугата, отстранете незабавно всички петна с мек и влажен материал.

Препоръки от експерти


За да осигурите естествено и надеждно поставяне на клинкерни плочки, е от съществено значение да внимавате за препоръките, предоставени от специалистите.

1 - При извършване на монтажните дейности, е препоръчително използването на лепило от утвърдени производители.
2 - Преди да разположите плочките, е важно да смесите плочките от различните кашони ,тъй като клинкера е натурален продукт и някъде може да има разминаване в тоналността.
3 - За рязане на плочки може да използвате ъглошлайф със специализиран диск за плочки, режеща машина за плочки или ножовка.
важно! Съвременните дизайнери неуморно работят върху нови проекти, които с помощта на клинкерни плочки придават разнообразие на цялостния екстериор, което прави фасадата на къщата уникална и оригинална. За тази цел се използват по-сложни технологии, съчетаващи не само различни нюанси на материала, но и форми в процеса на монтаж.
Обобщавайки, можем да заключим, че монтажните процеси по облицовката с клинкерни плочки са много прости и не изискват специфично обучение. Следователно, всеки, който желае, може да се справи с този процес. Въпреки това, съществуват три важни аспекта, които трябва да се вземат под внимание по време на изпълнението на работния процес.

- Необходимо е коректно да се изчисли количеството на облицовъчните елементи.
- Трябва да подсигурите специално лепило и фугираща смес.
- Имайте в предвид ,че за лепене на плочки и качеството, е необходимо среднодневната температура да е 5 градуса
- Започвайте работата от ъглите и съединителите.
- Поддържайте равномерен хоризонт с помощта на специален шнур
- Премахвайте ненужната фуга от плочките на момента, за да не се налага трудно почистване след това.

Като вземете предвид всички препоръки, инструкциите и етапите на поетапна работа, можете да започнете да изпълнявате фасадата със собствените си ръце.

За повече въпроси може да се свържете с нас.

От Клинкер БГ


Върни се в началото на страницата