Защо пожарникарите предпочитат тухленото строителство?
Неслучайно повечето или дори всички съоръжения за противопожарно обучение и пожарникарски домове са построени от тухли. Защо? Заради безопасността. Хората, които се борят с пожарите за да си осигурят средства за живот, са наясно колко бързо сградите, изградени от синтетичен сайдинг (този вид облицовка се изработва от различни синтетични материали, като например поливинилхлорид (PVC), полипропилен, полистирен и др.) или дърво, могат да бъдат изгорени и унищожени при пожар. Тези професионалисти имат личен и често трагичен опит с бързината на разпространение на огъня.
Консенсусът между пожарникарите е че жилищата или търговските сгради, построени от тухли, спират разпространението на огъня по-ефективно от всеки друг материал. Дори при изключително разрушителни пожари, животите на хората и тези, които трябва да се справят с пожара, често могат да бъдат спасени, а щетите по сградата се ограничават.
Това означава, че човешките животи могат да бъдат запазени, когато домовете и бизнес сградите са построени от тухли. Клинкерните тухли са се утвърдили като надежден "предпазен клапан" през вековете. В райони, изложени на опасност от бури, тухлена конструкция може да помогне да се намалят щетите от летящи отломки.
Какво прави тухлата по – безопасна?
Поради своето вековно съществуване, предимствата на тухлите по отношение на безопасност често се подценяват от собствениците на жилища и строителите. Лесно е да се вземе тухлата за даденост. Въпреки това, това може да бъде трагична грешка.
Тухлата се явява по-безопасен строителен материал от останалите, поради простата причина, че основният й компонент е глина. Тухлата може да издържи на топлина над 2000 градуса по Фаренхайт, в зависимост от състава и предназначението си. Тя е класифицирана като незапалим материал, което означава, че може да служи както за устойчивост, така и за ограничаване на огъня.
Според този източник: "Никоя външна облицовка не може да устои на топлината като тухла! Имаме множество случаи на фиброциментови и винилови домове, които се запалват толкова бързо, че пожарникарите са изложени на опасност. Тухлите предоставят 1,5 часа защита, преди огънят да проникне в дома ви, докато сайдингът от винил и фиброцимент не издържа повече от 30 минути. Глинената тухла помага да забави разпространението на огъня, предоставяйки на пожарникарите допълнителен час, за да свършат работата си безопасно и да спасят вашия дом, семейство и имущество."
Пожарът не е единствената опасност
Приказките и басните обикновено са изпълнени със символика и учебни поуки за живота. В случая на класическата история "Трите прасенца", големият лош вълк представлява интересна метафора за опасността, която може да се крие зад ъгъла при строенето на дома. Историята не само илюстрира рисковете, свързани с лекота на построяване, но и подчертава ползите от доброто планиране.
В тази приказка, едно прасе изгражда къща от слама, докато другото използва пръчки. Двете къщи се построяват бързо, но третото прасе трудно работи и изгражда къщата си от тухли.
Съдържанието на историята води до неизбежни последици. Големият, лош вълк разрушава първата къща от слама и втората от пръчки, като подчертава уязвимостта на по-леките постройки. Обаче, когато вълкът се опитва да разруши къщата от тухли на третото прасе, тя остава непокътната. Така историята разкрива морал, насочен към умно планиране, усърдна работа и избор на по-здрави материали за строеж.
Втората поука от историята подчертава опасностите за домовете, предизвикани от природни бедствия като вятър, дъжд, градушка, торнадо или урагани. Изследванията показват, че тухлените домове предоставят по-голяма защита от ветрове и отломки, в сравнение с материали като винил или фиброциментови сайдинги. Този факт е допълнително подкрепен от тестове, показващи, че тухлени къщи са по-устойчиви на удари, абразии и атмосферни влияния.
Безопасност с по – малко поддръжка
Естествената глинена тухла се отличава като по-безопасен строителен материал в сравнение с другите. Предлага и допълнително практическо предимство - традиционно тухлените домове поддържат или повишават своята стойност през поколенията, тъй като не изискват постоянна поддръжка, включително боядисване, смяна на износен сайдинг или дърво, което е често необходимо за други строителни материали.
Грижата за жилищата, изградени от тухли, е важен аспект за разглеждане. Както се подчертава от различни източници, тухлата проявява устойчивост на увреждания или гниене в по-малка степен в сравнение с други материали. А дори и ако се наложи ремонт, той обикновено е по-лесен и по-икономичен. С нарастването на броя на семействата, които пребивават в един и същ дом през десетилетия, тухлата предоставя едно от решенията за "защита на бъдещето" на техните ценни активи. Защото потребността от поддръжка обикновено е минимална, като например просто пренасочване на хоросановите фуги, тухлата дава възможност на дома да остарява със запазен дизайн, без излишни сложности.
Тухленият строеж не само увеличава безопасността на домовете и търговските сгради, но и има по-малка нужда от поддръжка в сравнение с другите материали. Препоръчително е архитектите и строителите да се консултират с експерти по тухли, за да осигурят оптимална изградена структура.